Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

22 października 2019

Akcja #ZasadźSięNaZdrowie

Wspólna akcja sadzenia drzew  Lasów  Państwowych oraz Głównego  Inspektoratu Sanitarnego

 W 2019 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna obchodzi 100-lecie istnienia, a Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe 95-lecie istnienia. Mogłoby się wydawać, że obie Instytucje są zupełnie różne pod względem zadań oraz obszaru działania, ale można dostrzec wspólny mianownik jakim jest TROSKA O ZDROWIE MIESZKAŃCÓW POLSKI.  Promocja zdrowia fizycznego i psychicznego, aktywność na świeżym powietrzu, wypoczynek, edukacja i profilaktyka to ich priorytetowe zadania. W związku z tym instytucje łączą swoje siły i ruszają ze specjalną, wspólną akcją sadzenia drzew!

Las to miejsce relaksu, zarówno fizycznego i psychicznego, odprężenia oraz odpoczynku. Z kolei ludzie, którzy mają dostęp do terenów zielonych, są na ogół zdrowsi. Regularny kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie, sprzyja rozwijaniu zdrowego stylu życia, a także kształtowaniu innych czynników prowadzących do poprawy i zachowania jakości życia ludzi. Rosnące zainteresowanie prozdrowotnymi właściwościami lasu sprzyja podejmowaniu działań na rzecz promocji leczniczych walorów lasu. Dlatego też w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie ludzi naszym celem jest zachęcenie do postrzegania lasu jako środowiska sprzyjającego zdrowiu.

Czytaj więcej o: Akcja #ZasadźSięNaZdrowie
10 października 2019

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tym co niewątpliwie ma znaczący wpływ na jakość życia, zdrowie psychiczne i fizyczne są uzależnienia.

Uzależnienie od Internetu.

Każde uzależnienie upośledza funkcjonowanie człowieka. Ucieczka w uzależnienie często wiąże się z ucieczką od problemów: rodzinnych, przyjacielskich, szkolnych, zdrowotnych, finansowych. Strategia radzenia sobie z problemami polegająca na uniku lub zaprzeczaniu, generuje kolejne problemy i wpływa to na wzrost motywacji do kontynuowania nałogowego zachowania.

Uzależnienia często występują razem (uzależnienia krzyżowe), np. uzależnienie od narkotyków i gier sieciowych. Taka sytuacja wymaga wytężonej pracy terapeutycznej, nakierowanej na oba nałogi. Najpierw eliminowane jest uzależnienie od substancji psychoaktywnej, następnie od czynności. Zwraca się wtedy również na rozwiązanie sytuacji problemowej, która pchnęła osobę do nałogu. Często problem dotyczy całego sytemu i terapią zostaje objęta cała rodzina.

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
8 października 2019

E-papierosy- niebezpieczne

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

 Materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli

 

Czytaj więcej o: E-papierosy- niebezpieczne
Powiększ zdjęcie
1 października 2019

Otwarcie wystawy grzybów "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia"

Dziś Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie Jadwiga Mędelewska dokonała uroczystego otwarcia wystawy grzybów "Poznaj Grzyby - Unikniesz Zatrucia", która ma miejsce w siedzibie PSSE w Warszawie przy ul. Cyrulików 35. To kolejna edycja tej ciekawej inicjatywy edukacyjnej, organizowanej przez Oddział Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, we współpracy z Lasami Państwowymi.

Otwarcie swoją obecnością uświetnili m.in.: Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Chmielewski, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Krzysztof Skórczewski.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy grzybów "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia"
30 września 2019

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

Rola psychoonkologii w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych.

Problematyka chorób nowotworowych niestety stanowi problem obejmujący znaczną część społeczeństwa. Z raportu opublikowanego przez WHO wynika, że w 2018 r. na raka zachorowało ponad 18 mln osób. Najczęściej występującymi nowotworami są rak piersi, rak płuc oraz rak jelita. W skali globalnej jeden na sześć przypadków śmierci spowodowany jest rakiem. Według prognoz liczba zachorowań na nowotwory w 2040 r. wzrośnie do 30 mln.

Psychoonkologia to nauka, która pojawiła się na styku psychologii i onkologii. Za jej twórczynię uważa się dr Jimmie Holland, kierującą Katedrą Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Centrum Onkologicznego im. Sloan-Kettering w Nowym Jorku. W Polsce od 1992 roku działa Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, którego podstawowymi celami są: prewencja i profilaktyka oraz towarzyszenie osobom chorym onkologicznie i ich bliskim w chorobie. Prekursorką psychoonkologii w Polsce jest prof. Krystyna de Walden-Gałuszko - prezes PTPO.

Czytaj więcej o: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI