Profilaktyka chorób odkleszczowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

4 stycznia 2019

Kleszcze– małe/wielkie zagrożenie

Wielu z nas, na co dzień korzysta z różnych aktywności na świeżym powietrzu, nie będąc świadomymi zagrożeń i niebezpieczeństw, występujących w środowisku naturalnym.
Kleszcze - niegdyś o nich nie słyszeliśmy, a dziś informacje i pojawiające się w mediach kampanie edukacyjne z jednej strony próbują nas trochę „przestraszyć”, a z drugiej przede wszystkim wyedukować i uświadomić. W tym roku kleszczy jest wyjatkowo dużo. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie doradza, zatem jak się od nich ustrzec, co zrobić w przypadku ukąszenia, jakie stosować szczepienia, PPIS w m st. Warszawie obala także powszechnie znane mity na temat kleszczy. W Europie Środkowej największe znaczenie epidemiologiczne ma kleszcz pospolity (Ixodies ricinus).

Czytaj więcej o: Kleszcze– małe/wielkie zagrożenie
2 stycznia 2019

Profilaktyka chorób odkleszczowych

Wiosenna temperatura przyspieszyła aktywność kleszczy. Te stawonogi potrafią przetrwać w stanie hibernacji pod liśćmi ściółki leśnej długie zimowe dni. Aby zmniejszyć skalę zjawiska, jaką jest w ostatnich latach wzmożona zapadalność i zachorowania na choroby odkleszczowe, należy pamiętać o podstawowych zasadach zapobiegawczych oraz zapoznać się z funkcjonowaniem sprawcy tych chorób, czyli kleszczem pospolitym o nazwie Ixodes ricinus, który w Polsce jest najpopularniejszy i najważniejszy w znaczeniu medycznym i weterynaryjnym.  

Więcej informacji znajdziesz NA NASZEJ STRONIE w zakładce: Oddział Epidemiologii- Sekcja Zwalczania Chorób Zakaźnych/ Borelioza/ Kleszczowe Zapalenie Mózgu.

Czytaj więcej o: Profilaktyka chorób odkleszczowych