Strona główna

UWAGA

 

 Z dniem 14 lutego 2020 r. ulega likwidacji

PUNKT PRZYJMOWANIA MATERIAŁU DO BADAŃ

przy ul. Cyrulików 35.

Zapraszamy do Punktów przyjmowania materiału do badań:

PSSE w m.st. Warszawie przy ul. Kochanowskiego 21
WSSE w Warszawie przy ul. Żelaznej 79

Dodatkowe informacje na stronie internetowej:

https://pssewawa.pl/p,93,badania-na-nosicielstwo

 

 

Najnowsze aktualności

23 lutego 2020

Ognisko SARS-CoV-2 sytuacja we Włoszech.

W dniu 22 lutego 2020 włoskie władze zgłosiły wykrycie klastrów przypadków COVID-19 w Lombardii.

Identyfikacja pierwszego przypadku w regionie Lombardii została dokonana na podstawie potwierdzenia laboratoryjnego  w lokalnym laboratorium. Dalsze badania potwierdzające wykonywane są  przez włoskie krajowe laboratorium referencyjne, uruchomiono również szeroko zakrojone wyszukiwanie osób z kontaktu.

22 lutego zgłoszono również przypadki COVID-19 z dwóch innych regionów: Piemontu i Veneto, a w dniu 23 lutego z regionu Emilia-Romagna. Wydaje się, że transmisja nie nastąpiła od osób podróżujących lub powracających z obszaru aktywnej transmisji wirusa SARS-CoV-19, ale doszło do transmisji lokalnej.  Przypadki transmisji zgłaszano w szpitalach, gdzie COVID-19 stwierdzono wśród pracowników ochrony zdrowia i pacjentów.

Odnotowano dwa zgony wśród osób starszych. Przypadki COVID-19 zostały zidentyfikowane w wielu miastach, według doniesień medialnych dotknięte są regiony (miasta): Piemont (Torino), Lombardia (Codogno i okolice, Sesto Cremonese, Pizzighettone, Soresina, Sesto S.G., Pieve, Porto Morone), Veneto (V’o Euganeo, Mira) i Emilia-Romagna media.

Czytaj więcej o: Ognisko SARS-CoV-2 sytuacja we Włoszech.
23 lutego 2020

Ocena ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 dla populacji UE/EOG i Wielkiej Brytanii.

W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną SARS-CoV-2 we Włoszech, ECDC opublikowała uaktualnioną ocenę ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 dla populacji UE/EOG i Wielkiej Brytanii.

Ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 u osób z UE / EOG i Wielkiej Brytanii jest obecnie uważane za niskie do umiarkowanego.

Uzasadnienie:

  • We wszystkich wcześniej zgłoszonych przypadkach w UE/EOG i Wielkiej Brytanii ustalone zostały powiązania epidemiologiczne oraz  wprowadzono wyszukiwanie osób z kontaktu w celu ograniczenia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. W północnych Włoszech wdrożono nadzwyczajne środki w zakresie zdrowia publicznego i dokłada się starań, aby zidentyfikować, odizolować i przebadać laboratoryjnie osoby z kontaktu w celu powstrzymania epidemii. Prawdopodobieństwo dalszego szerzenia się zakażeń w UE/EOG i Wielkiej Brytanii uważa się za niskie, ale nie można go wykluczyć ze względu na wysoki poziom niepewności z kilkoma nieprzewidywalnymi czynnikami i stale zmieniającą się sytuację.
  • Możliwość wprowadzenia nowych przypadków (tj. zawleczenia z dalszą  lokalną transmisją) do krajów UE/EOG z innych krajów poza Chinami wydaje się wzrastać, ponieważ liczba zgłoszeń w krajach spoza UE/EOG stale rośnie. Wśród rosnącej liczby krajów zgłaszających przypadki COVID-19 są obecnie Izrael, Liban, Iran i Egipt, a liczba przypadków w krajach poza Chinami (Korea Południowa, Japonia) wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni.  Zwiększa to również możliwość wprowadzenia zakażeń przez osoby podróżujące do UE/EOG z innych krajów poza Chinami.
  • W przypadku utrwalonej transmisji zakażeń w UE/EOG konsekwencje zdrowotne dla osoby zakażonej uznawane są za umiarkowane do poważnych (moderate to high impact), szczególnie w przypadku populacji osób starszych z chorobami współistniejącymi (w tych grupach jest zgłaszanych najwięcej przypadków o ciężkim przebiegu) 

 

Czytaj więcej o: Ocena ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 dla populacji UE/EOG i Wielkiej Brytanii.